Tapétázás
Ha Ön jobban szereti a melegebb hatású falbevonatokat, mint a hagyományos festett falat, akkor a tapétázás, illetve a tapétás falburkolás a megfelelő választás Önnek.
A tapétázás során az alapanyagokat tekintve a következőkből választhat:
- Textil tapéta
Ennek különlegessége, hogy felhasználás előtt folyékony halmazállapotú. Ezt a folyékony masszát úgy kapjuk, hogy a “ledarált” textil alapot összekeverjük a saját speciális tapétaragasztójával. A tapétázás ebben az esetben egy rozsdamentes glettvassal történik, hasonlóan a falglettelésnél végzett mozdulatokkal. - Üvegszövet tapéta
Az üvegszövettel történő tapétázás egy különösen tartós és ellenálló felületet képez, mely nagy szakító szilárdsága miatt hosszú távon is képes a mozgó falak okozta repedéseket eltüntetni. Ezeket a tapétákat száradás után – általában latex festékkel – érdemes befesteni. - Műanyag alapú, vagy vinyl tapéta
Általában papír hordozó rétegre viszik fel a műanyag réteget, mely a normál papír tapétánál ellenállóbb, de kevésbé légáteresztő tulajdonságú. Kifejezett előnye, hogy mosható. Különböző mintákkal teszik változatossá ezt a tapétafajtát.
A tapétázás műveletei:
- A szoba magasságának megfelelő méretű csíkokra vágjuk a tapétát – némi ráhagyással. Ha a minta úgy kívánja, számozzuk a darabokat – természetesen a hátoldalon :).
- Az előre bekevert ragasztóval bekenjük a hátoldalt, és összehajtva félretesszük “pihenni”.
Üvegszövettel történő tapétázás esetében a kenési fázis annyiban módosul, hogy nem a tapétát, hanem a falat kenjük be ragasztóval, és ebbe a ragasztó rétegbe simítjuk bele az üvegszövet tapétát. - A tapétázás leglátványosabb része, a ragasztás következik, amit minden esetben a szoba egy sarkából kiindulva kezdünk. Miután a felső ívszélt már beállítottuk, egy tapétázó kefével határozott mozdulatokkal fentről lefelé, illetve középről a szélek felé kisimítjuk az esetleges légbuborékokat és rásimítjuk a falra, majd levágjuk az alsó felesleget. Az első csíknál kínosan ügyelünk a tökéletes függőleges beállításra, hiszen minden további csíkot ehhez illesztünk.
- A második csíkot – az esetleges minták folytonosságára gondosan ügyelve – az első mellé illesztjük, és így teszünk az összes további csík esetében is.
- A sarkoknál, ajtó és ablaktokoknál figyelnünk kell a pontos méretre vágásra.
- A munka végeztével a hulladékot összegyűjtjük.